Czartery jachtów motorowych na Mazurach
Czartery jachtów motorowych na Mazurach

Czarter bez patentu

Czarter bez patentu jachtów motorowych, Giżycko, elja sc . Zobacz dlaczego możesz czarterować jacht bez uprawnień motorowodnych i aktualne przepisy prawne.

Czarter bez patentu

  Przepisy prawne

Nowe przepisy wodno-prawne jakie pojawiły się od kilku lat pozwoliły na szeroki dostęp do różnych jednostek pływających i czarter bez patentu. Dla każdego chętnego, kto chciałby spróbować, nie tylko swoich umiejętności manualnych do sterowania jachtem, ale przede wszystkim nowej formy wypoczynku na jachtach to już może to zrobić. Jachty jakie można czarterować bez uprawnień powinny spełniać odpowiednie warunki: Mieć długość mniejszą niż 13m i pływać z prędkością mniejszą niż 15 km/h. Dotyczy to jachtów motorowych. Jachty żaglowe mają większe obostrzenia, ale również można je wynająć bez patentu. Można powiedzieć, że w końcu ktoś pomyślał nie tylko o lepszym dostępie do takiej formy wypoczynku, ale również o impulsie dla rozwoju polskiego przemysłu stoczniowego.

      Dokumenty

Potrzebne dokumenty

Mimo tego że możemy wynająć jacht bez patentu potrzebujemy posiadać odpowiednie dokumenty, które uchronią nas od poważniejszych konsekwencji. Jak zwykle wszystko jest dobrze dopóki jest dobrze, ale kiedy zaczyna się odpowiedzialność zaczynamy czuć się nieswojo. Dlatego mimo tego że armator jest ubezpieczony to powinniśmy również być ubezpieczeni we własnym zakresie na różnego tego typu okoliczności, tak jak byśmy wyjeżdżali na wakacje w góry do innego państwa. Przede wszystkim musimy być przeszkoleni przez armatora i najlepiej mieć to na piśmie, że zapoznał nas z obsługą wynajmowanego jachtu bez patentu i jesteśmy tego świadomi, że potrafimy go obsługiwać. Doświadczenie i umiejętność w posługiwaniu się zasadami jakie są obowiązujące w obowiązującym prawnie dotyczącym zasad bezpiecznego użytkowania jachtów bez patentu, musimy znać przed podjęciem decyzji o czarterze jachtu bez patentu. Reasumując jakie dokumenty są potrzebne do czarteru bez patentu:

  1. Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa na wodzie wystawione przez armatora.
  2. Zaświadczenie producenta jachtu, że konstrukcja jachtu uniemożliwia rozwinięcie przez niego prędkości powyżej 15km/h.
  3. Dowód rejestracyjny jachtu dla jachtów: motorowych wyposażonych w silnik o mocy powyżej 20KM (15kW) lub żaglowych o długości powyżej 12m).

Stocznie

Rozwój przemysłu stoczniowego

Polskie stocznie zaczęły rozwijać swoją działalność i wychodzić na przeciw coraz większym oczekiwaniom klientów i czarterowiczów. W takich warunkach prawnych zaczęły rozwijać się firmy lokalne, które mogły zacząć oferować czartery bez uprawnień motorowych. Zaowocowało to możliwością oferowania coraz większej gamy usług i wyboru różnorodnego sprzętu pływającego bez patentu, nie tylko na mazurach. Wypoczynek w takiej formie jaki daje czarter bez patentu jest coraz bardziej popularny i rozwija się dynamicznie. Czarter  jachtów bez patentu daje możliwość dla wszystkich, którzy nie mieli wcześniej takiej możliwości, a chcieli by poznać mazury nie tylko z brzegu jezior, ale pływając po jeziorach. Każdy kto spróbował takiej formy wypoczynku, spędzenia pobytu na jachcie mówi że będzie już zawsze wracał. Owocem takiego rozwiązania powstał ponad czasowy jacht Nautika 1000.

Jacht Nautika 1000

Nasze jachty nautika 1000 są właśnie  takimi jachtami, które można wynająć bez patentu motorowego. Oferowane przez naszą firmę jachty to jedne z największych jakie pływają na jeziorach mazurskich. Wygodne i przyjazne dla każdego, są przestrzenne i mogą stanowić doskonały wypoczynek dla paru rodzin, jak również nawet dla jednej pary (zakochanych), ponieważ mimo tego, że są o dużych gabarytach, sterowanie nimi jest dziecinnie proste. Aczkolwiek jak zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek.

Prawo

Uwarunkowania prawne

Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857) wprowadza regulację w uprawnieniach do pływania jachtami motorowymi  spacerowymi (houseboat):

„Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. W przypadku jachtów przeznaczonych do najmu, uprawianie turystyki wodnej wymaga odbycia przez prowadzącego jacht szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie”

Bezpieczeństwo

Gdy zauważysz, że ktoś potrzebuje pomocy bezwzględnie powiadom o tym służby ratownicze. Zadzwoń po pomoc:

601 100 100 – Numer ratunkowy nad wodą (cały kraj)
984 – Numer alarmowy nad wodą (szlak WJM i jez. Jeziorak)

Bezpieczny czarter

Zasady bezpiecznego czarteru bez patentu jakie powinniśmy znać przed wypłynięciem i w trakcie pływania:

  1. Na początku stwierdzamy czy panujące warunki pogodowe pozwalają na żeglowanie
  2. Powinniśmy mieć określony cel naszej podróży i przygotowane mapy, ewentualnie aplikacje na jeziora
  3. Sprawdzamy poziomy wszystkich zbiorników na jachcie, a przede wszystkim zbiornik paliwa
  4. Przed wypłynięciem musimy upewnić się czy załoga jest w komplecie i przygotowana do współpracy
  5. Kapitan, osoba która będzie kierowała jachtem wyznacza osobę do pomocy
  6. Kapitan uruchamia silnik i sprawdza stan techniczny jachtu
  7. Osoba do pomocy uwalnia jacht z cum,  i informuje kapitana o gotowości do wypłynięcia
  8. Prawidłowo załoga powinna być ubrana w kamizelki ratunkowe podczas rejsu
  9. Pływamy tylko po oznakowanych szlakach
  10.   Czarter bez patentu to rozsądny czarter

Podstawowe zasady

Przygotowując się do rejsu, zabierz ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy:
– naładowany telefon komórkowy w wodoszczelnym opakowaniu
– apteczkę pierwszej pomocy
– mapę jezior po których będziesz żeglował
– krem przeciwsłoneczny, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne
– sztormiak
– wodę, batonik lub lekką przekąskę

 Przed rejsem:
– sprawdź stan techniczny jachtu oraz wymagane dokumenty
– sprawdź stan oraz ilość środków ratunkowych
– zapoznaj się z rozwiązaniami technicznymi na jachcie

Podczas rejsu:
– zwracaj uwagę na zmieniające się warunki pogodowe i w razie potrzeby reaguj natychmiast. Jeśli pogoda się pogorszy, niech wszyscy bezwzględnie zakładają kamizelki ratunkowe. Zamknij wszystkie okna i luki, przez które mogłaby dostać się woda. Nikt nie zostaje w środku.
– ucz załogę, nazw jezior i innych charakterystycznych miejsc obok których przepływacie. W razie wypadku każdy z członków załogi będzie mógł określić dokładne miejsce w którym się znajdujecie
– przestrzegaj przepisów na drogach wodnych:

Kto ma pierwszeństwo:

Jacht płynący lewym halsem musi ustąpić jachtowi płynącemu prawym halsem.
Jeśli obydwa jachty płyną prawym halsem, to pierwszeństwo ma jacht płynący ostrzej na wiatr
Jacht nawietrzny musi ustąpić zawietrznemu.
Jacht swobodny z tyłu musi ustąpić jachtowi swobodnemu z przodu.
Jacht uszkodzony ma bezwzględne pierwszeństwo przed jednostkami sprawnymi.
Ponadto wszystkie jednostki na wodzie obowiązują zasady:
Jednostka o mniejszej sterowności ma pierwszeństwo przed jednostkami o większej sterowności. Czyli np. łódź motorowa ustępuje jachtom, jachty łodziom wiosłowym itd.
Duży statek pasażerski, pchacz czy holownik ma bezwzględne pierwszeństwo poruszając się po szlaku żeglownym, kanale i śluzie.
Przecinając kurs dużego statku, należy zachować odległość nie mniejszą niż 50 metrów.
Bezwzględne pierwszeństwo na wodzie mają jednostki ratownicze i Policja płynące na akcję, oraz inne jednostki niosące pomoc.

 Podczas wypadku:
– zadzwoń po pomoc
– powiedz dyspozytorowi – gdzie się stało, co się stało i ile osób jest poszkodowanych
– jeśli nie wiesz co robić – zapytaj dyspozytora
– jeśli dojdzie do wywrotki jachtu sprawdź czy wszyscy są. Czy nikogo nie brakuje.
– nie odpływaj od łódki. Jest to twój środek ratunkowy

Ochrona środowiska:
– szanuj rezerwaty przyrody. Nie cumuj i nie pal ognisk na ich terenie
– zabierz swoje śmieci i wyrzuć je w porcie do kontenera
– toalety chemiczne opróżniaj w porcie, w miejscu do tego przeznaczonym
– nie wylewaj fekaliów do wody. Znajdź port w którym jest specjalna pompa usuwająca zanieczyszczenia

Pamiętaj !

Odpoczywając nad wodą czy na wodzie nie jesteśmy sami. Uszanujmy odpoczynek innych.

NIGDY!

nie spożywajmy alkoholu lub innych środków odurzających wypoczywając nad wodą i na wodzie.

Do pobrania

Pogoda

Warunki atmosferyczne

Bardzo ważnym czynnikiem rzutującym na bezpieczny czarter jest pogoda. Jest wiele aplikacji, które mogą pomóc w ocenie sprzyjających warunków  do czarteru. Ponadto na jeziorach zamontowany jest świetlny system ostrzegawczy. Działa on doraźnie i jest zbyt mało czasu aby podejmować decyzję o dalszym czarterze. System ostrzegawczy działa światłem pulsacyjnym i w zależności od częstotliwości informuje nas o nadchodzącym zagrożeniu. Im większa częstotliwość świecenia, tym szybciej zbliża się niebezpieczeństwo.  Trzeba reagować natychmiast i szukać portu, w którym można się schronić.

Takie sytuacje zdarzają się nawet kiedy pogoda jest piękna i wydawać by się mogło, że załamanie pogody jest niemożliwe. Także będąc nad wodą należy brać wszystko pod uwagę, tym bardziej kiedy pływamy bez uprawnień motorowych. Tutaj znajdziecie jedną z najlepszych aplikacji pogodowych ,która powinna być zainstalowana na smartphonie każdego amatora czarter bez patentu. Jachty możesz czarterować z Wilkasy, Sztynort , Mikołajki i wielu innych portów. Ważnym czynnikiem bezpiecznego czarteru bez uprawnień jest właściwy wybór jachtu motorowego, który zapewni nam bezpieczeństwo w trudnych warunkach.

Na mniejszych jachtach trzeba posiadać już większe umiejętności aby poradzić sobie w trudnych warunkach. Wszystko po to aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo na wodzie.