Czartery jachtów motorowych na Mazurach
Czartery jachtów motorowych na Mazurach
kanał tałcki

Remont kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Remont kanałów Mazurskich

W tym roku kanały mazurskie zostaną poddane remontom. Kanał Grunwaldzki, Tałcki i Mioduński, a następnie Szymoński i Łuczański na szlaku Wielkich Jezior.  Dzięki tym inwestycjom poprawi się drożności szlaku wodnego oraz infrastruktury służącej do jego obsługi. Na czas remont kanałów mazurskich nie będą one zamknięte dla ruchu wodnego. Będą one drożne i będzie można uprawiać żeglarstwo. Remont podzielono na następujące etapy:

 1. Kanału Tałckiego – łączącego jezioro Tałtowisko z jeziorem Tałty.
  Przebudowa obejmie 1,6 km kanału.
 2. Kanału Mioduńskiego – łączącego jeziora Kotek  i Szymon.
  Przebudowa obejmie 1,92 km kanału.
 3. Kanału Grunwaldzkiego – łączącego jeziora Kotek i Tałtowisko.
  Przebudowa obejmie 0,47 km kanału
 4.  Kanału Szymońskiego – łączącego Jezioro Szymon z Jeziorem Szymoneckim stanowiącym zatokę Jeziora Jagodne. Najdłuższy kanał mazurski na szlaku od Mikołajek do Giżycka.
  Przebudowa obejmie 2,36 km kanału.
 5. Kanału Łuczańskiego/Giżyckiego – łączącego jeziora Niegocin i Kisajno. Kanał zlokalizowany jest w zachodniej części Giżycka. Prace remontowe obejmą 2,13 km kanału

czarter-jachtów-mazury-remont-kanałów-mazurskich

Kanały Mazurskie są w złym stan techniczny i wymagają remontu. Kanały łączące jeziora , które służą do ruchu wodnego, oraz fragmentów nabrzeży jezior są ważnym elementem decydującym o sprawnej komunikacji turystycznej i towarowej. Ograniczona jest również drożność niektórych odcinków kanałów. Wynika to ze złego stanu technicznego urządzeń i budowli inżynierskich (śluzy, mosty, ). W wyniku realizacji tych prac wzrośnie bezpieczeństwo i długość wybudowanych i zmodernizowanych wodnych szlaków turystycznych o ok. 8,5 km, zostanie udrożnionych 5 kluczowych elementów szlaku co przełoży się na wzrost liczby turystów, korzystających ze szlaku. Dla tego tak bardzo ważny jest remont kanałów mazurskich.

Od połowy września żegluga w kanałach będzie się odbywać wahadłowo;

Wodniacy i żeglarze będą musieli się stosować do oznakowania i wskazań osób, które będą kierować ruchem. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, prace remontowe dotyczą trzech kanałów na Wielkich Jeziorach Mazurskich – Grunwaldzkiego, Tałckiego i Mioduńskiego. Obecnie ruch na kanałach odbywa się normalnie. Jednak w  drugiej połowie września zostanie ustawione oznakowanie tymczasowe. Ma to na celu zapewnienie bezpiecznej żeglugi podczas sezonu żeglugowego. Dla jednostek oczekujących na przepłynięcie wyznaczone zostaną strefy postoju po obu stronach remontowanych odcinków z tymczasowymi urządzeniami cumowniczymi dla łodzi i jachtów. W czasie wodniacy powinni zachować szczególną ostrożność i stosować się do oznakowania i wskazań osób kierujących ruchem – w szczególności do przestrzegania dozwolonej prędkości oraz zakazu wytwarzania fali.

Zobacz różnice przed i po remoncie kanału Niegocińskiego

Aż trudno uwierzyć że po czymś takim się pływało

Obserwuj postęp prac remontowych

Szczegółowe informacje dotyczące tymczasowej organizacji żeglugi na remontowanych kanałach będą na bieżąco podawane w komunikatach nawigacyjnych, które dostępne są na stronie internetowej RZGW. Warto je obserwować ponieważ jak już wiemy z praktyki, może wydarzyć się wiele nieprzewidzianych okoliczności. I tak na przykład, przy remoncie kanału Niegocińskiego wystąpiły utrudnienia natury technicznej.  Spowodowało to, że przez jeden sezon żeglarski kanał był całkowicie zamknięty. Kanał Niegociński łączy jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno poprzez jezioro Tajty. Jest to ważny odcinek szlaku wodnego i dobry skrót dla żeglarzy płynących na północ od Rydzewa do Sztynortu czy Węgorzewa. Wyłączenie kanału Niegocińskiego z eksploatacji na jeden sezon, jakim była jedna z kilku faz na remont kanałów mazurskich spowodowała spore utrudnienia w żegludze. Jedynym kanałem umożliwiającym przeprawę przez jeziora był kanał Łuczański. Spowodowało do ogromne kolejki przy moście obrotowym w Giżycku.

Tegorocznym przypadkiem jest niedokończony remont portu przy dawnej Bazie Sportów Wodnych w Giżycku. Z tego powodu brakuje miejsc postojowych i nieczynny jest Orlen.

Jaki jacht wybrać na czas remont kanałów

Pamiętają o tym, że warunki atmosferyczne w okresie jesiennym nie są zbyt sprzyjające należy dobrze zastanowić się nad wyborem jachtu. Na pewno powinien mieć ogrzewanie, ponieważ noce są bardzo chłodne.  Obecnie posiada większość jachtów. Teraz rozważamy jacht żaglowy czy motorowy? Biorąc pod uwagę remont kanałów mazurskich w tym czasie i trudności jakie mogą z tego powstać dla mnie rozsądniejsze jest wybrać jacht motorowy. Nie trzeba składać masztów i marznąć przy tym na zewnątrz. Remont kanałów mazurskich w południowej części szlaku powoduje utrudnienia w przedostaniu się na część północną lub południową. Dla tego aby uniknąć czasochłonnej przeprawy przez kanały,  trzeba się zastanowić czy nie wybrać  żeglowania na którejś z części szlaku.

2 komentarze “Remont kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich”

Komentarze są wyłączone.