Epidemia covid-19 w Polsce spowodowała, że przygotowania do sezonu żeglarskiego na Mazurach odbywają się na „nie pełną parą”. Odwołano uroczyste rozpoczęcie sezonu żeglarskiego, które od lat odbywało się w maju. Niektóre firmy czarterowe takie jak my, wodują i remontują jachty jachty. Czas pandemii na pewno musi się skończyć. Bądź na bieżąco.
(Źródło: Wody Polskie)
- Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 310) oraz art. 43 ust. 6 Ustawy z dnia 21 grudnia 2000r. o żegludze śródlądowej (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1568),
- drogę wodna Pisz – Węgorzewo w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich – otwiera się z dniem 1 maja 2020 r. • Szlak od jez. Roś w miejscowości Pisz do rzeki Węgorapy w m. Węgorzewo wraz z jeziorami: Seksty, Śniardwy, Mikołajskie, Tałty, Tałtowisko, Kotek, Szymon, Szymoneckie, Jagodne, Boczne, Niegocin, Tajty, Kisajno, Dargin, Łabap, Kirsajty, Mamry, Święcajty oraz na łączących te jeziora kanałach.
- Szlak od jez. Ryńskiego w miejscowości Ryn do jez. Nidzkiego (do 3 km na granicy rezerwatu „Jezioro Nidzkie”) wraz z jeziorami Bełdany, Guzianka Mała, Guzianka Wielka i Kanałem Nidzkim”
- Od dnia 1 maja 2020 r. zostaje uruchomiony System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Informujemy ponadto, że omawiane szlaki żeglugowe nie są przystosowane do żeglugi nocnej.
Trwają remonty na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Utrudnienia żeglugowe:
• Głębokość tranzytowa na kanałach oraz mniejszych jeziorach w klasie la wynosi 1,2 m,w Bramce Sekstyńskiej 1,4 m, a na jeziorach w klasie II 1,8 m;
• Podana głębokość tranzytowa odnosi się do wartości wody średniej – odczyt na wodowskazie w Giżycku -119 cm;
• Oznakowano płyciznę na jeziorze Roś przed wejściem do Kanału Jeglińskiego;
• Oznakowano lokalne wypłycenie – Przeczka, pomiędzy jeziorem Śniardwy i Mikołajskie;
• Na całej długości kanału Jeglińskiego obowiązuje oznakowanie nawigacyjne dostosowane do prowadzonych tam robót związanych z remontem brzegów;
• Trwa budowa nowego mostu na Kanale Grunwaldzkim w km 36,50 szlaku głównego Pisz-Węgorzewo;
• Trwa przebudowa nabrzeża jeziora Niegocin od Kanału Giżyckiego do Molo poprzez „Przebudowę nabrzeża Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych (MBSW) przy ul. Nadbrzeżnej w Giżycku”, „Przebudowa nabrzeży basenu portu śródlądowego w Giżycku”. W związku z powyższym zmianie ulegnie sposób oznakowania wlotu Kanału Łuczańskiego (Giżyckiego) od strony jeziora Niegocin na odcinku od km 61+420 do km 61+500 szlaku żeglownego Pisz -Węgorzewo oraz otoczenie portu byłej Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych w Giżycku, wystąpią ograniczenia w kanale, jak również zamknięty dla ruchu żeglugowego będzie sam port DALBA i dawna MBSW;
• Trwają prace na obszarze kanału dojściowego do portu Żeglugi Mazurskiej w Giżycku.
Droga wodna rzeki Pisa nie zostanie otwarta – ze względu na niskie stany wód spowodowane susza hydrologiczną.
• Droga wodna od jeziora Roś (km 80,00) do ujścia Pisy do Narwi (km 0,00).
Szczegółowych informacji o warunkach żeglugowych udzielają:
Kierownik Obiektu Hydrotechnicznego tel. 87 428 53 38 w godz. 7°° – 14
Zarząd Zlewni w Giżycku tel. 87 428 39 92 w godz. 7°° – 14
Nadal wielu ma podzielone zdanie czy będzie można pływać czy nie, ale przepisy są przepisami i można dostać wysoki mandat za nieprzestrzeganie. Dlatego niektórzy wodują, a niektórzy czekają na rozwój sytuacji. Port EKOMARINA w Giżycku zamknięty został do odwołania, ale armatorzy dostali już umowy i faktury do opłacenia. Sztynort jest również zamknięty do odwołania, natomiast w czasie majówki będzie możliwość dla przyjezdnych robienia w porcie zakupów na wynos. Według najnowszych komunikatów obostrzenia mają potrwać do 4 maja, także na tegoroczną majówkę w takim wydaniu jak do tej pory nie ma co liczyć. Otwarcie sezonu żeglarskiego 2020, które zawsze początkowało paradą jachtów przez kanał niegociński jest w tym roku odwołane. Majówka w tym roku będzie zdecydowanie inna, ale warto obserwować co się będzie działo na jeziorach mazurskich, ponieważ pokusa jest duża żeby popływać. Na pewno pogoda dopisze, bo jak zwykle w takich okolicznościach zawsze sprawdza się.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja br. zezwala na wykorzystanie infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych lub rekreacji. Oznacza to, że w tych miejscach nadal nie mogą funkcjonować tawerny czy restauracje. Rozporządzenie natomiast nic nie wspomina o sanitariatach. Mowa jest jedynie o „infrastrukturze zewnętrznej”. Można więc to interpretować, że ustawodawca zezwala jedynie na usługi niezbędne do zwodowania jachtu lub przybicia do portu.
Należy jednak pamiętać, że z jednego sprzętu (w tym kajaka, łódki, rowerka wodnego, motorówki, skutera wodnego) mogą korzystać w tym samym czasie nie więcej niż dwie osoby, z wyłączeniem osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie. Nadal obowiązują zalecenia o zachowaniu dystansu oraz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki lub odzieży. Obowiązek utrzymywania dwumetrowej odległości między osobami dotyczy przemieszczania się pieszo, więc nie obowiązuje na pokładzie jachtów. Należy natomiast zachować taką odległość od innych ludzi w miejscu cumowania i nie zbliżać się do innych żeglarzy. Rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej policji Tomasz Markowski w rozmowie z PAP zapowiedział, że do końca sezonu patrole policyjnych wodniaków będą dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo osób pływających po jeziorach, wypoczywających nad wodą i kąpiących się.
Policjanci będą też zwracali uwagę na to, czy przestrzegane są zakazy, nakazy i obostrzenia obowiązujące w czasie epidemii COVID-19.
Znosimy kolejne ograniczenia 18 maja
Przed nami trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Do tych miejsc dotrzemy szybciej, ponieważ podwyższamy limit pasażerów w transporcie publicznym. Oprócz tego od 25 maja umożliwimy bezpośrednie konsultacje z nauczycielami maturzystom i uczniom ósmych klas oraz opiekę nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych. Powoli wracamy do normalnego życia. Jednak nie będzie ono takie jak przed pandemią. Dlatego dbajmy o siebie i bądźmy ostrożni!
Otwieramy salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz restauracje
Odmrażamy gastronomię i salony kosmetyczne. Od 18 maja będziemy mogli:
- skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów,
- zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej).
Ważne! Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.
Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom. Zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż.
Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:
- obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
- używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
- przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.
Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:
- limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
- dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
- zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
- zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
- noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.
Branża czarterowa jachtów
W tej branży zostały zniesione obostrzenia dotyczące ilości osób mogących przebywać na pokładzie jachtu. I tak zgodnie z rozporządzeniem na jachcie może przebywać załoga w ilości na jaką zarejestrowany jest jacht. W takim przypadku na jachcie załoga nie musi nosić maseczek, natomiast w porcie poza jachtem jest już zobowiązana na użycie maseczek.
Branża wystawiennicza i eventowa
Od 6 czerwca prowadzenie działalności związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania jest dopuszczalne, pod warunkiem, że w miejscu imprezy znajdować będzie się nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów (z wyłączeniem obsługi) oraz przestrzegania przez nich obowiązku zakrywania ust i nosa.
Kultura i rozrywka
Również od 6 czerwca działalność wznowić mogą kina, teatry, sale koncertowe oraz prowadzona może być działalność w zakresie wszelkich innych zbiorowych form kultury i rozrywki, w tym działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych. Publiczność (klienci) muszą jednak przestrzegać obowiązku zakrywania ust i nosa, a w przypadku innych niż organizowane na otwartym powietrzu przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo, widzom udostępniana może być nie więcej niż połowa liczby miejsc na widowni.
Sport i rekreacja
Od 30 maja (6 czerwca w przypadku basenów, siłowni, klubów fitness i organizacji obozów sportowych) prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby:
- na stadionach i boiskach w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego seniorów w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej i trzeciej klasie rozgrywkowej oraz Pucharze Polski lub ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w piłce nożnej oraz na stadionach oraz przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów motorowych w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej klasie rozgrywkowej oraz przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie żużlowym, organizacja zawodów sportowych odbywała się bez udziału publiczności;
- w zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz zawodach, z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób, uczestniczyło nie więcej niż 150 uczestników, bez udziału publiczności;
- z basenów korzystało do 4 osób na tor, nie więcej niż połowa obłożenia obiektu, nie więcej niż 150 uczestników, bez udziału publiczności;
- działalność rozrywkowa i rekreacyjna odbywała się z ograniczeniem do nie więcej niż 150 uczestników;
- na siłowniach, w klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia odbywały się bez udziału publiczności.
Podmioty uprawnione do udostępnienia obiektów oraz organizatorzy wydarzeń lub zajęć sportowych muszą także przestrzegać określonych w rozporządzeniu wymogów sanitarnych, takich jak np. obowiązek dezynfekcji szatni i węzłów sanitarnych oraz zapewnienia osobom korzystającym z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego środków do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego.
Pozostałe ograniczenia
Całkowity zakaz prowadzenia działalności, aż do odwołania, wciąż obejmuje dyskoteki i kluby nocne.
Nadal obowiązuje także regulacja nakazująca udostępnianie, w celu zwalczania epidemii, nieruchomości, lokali i terenów wskazanych w wojewódzkich planach działania na wypadek wystąpienia epidemii, o których mowa w art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, czyli wskazanych w tych planach zakładów leczniczych i innych obiektów użyteczności publicznej, które mogą zostać przeznaczone do leczenia, izolowania lub poddawania kwarantannie.
Pozostają w mocy również obowiązki pracodawców dotyczące zapewnienia osobom zatrudnionym środków bezpieczeństwa w postaci:
- rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk,
- zachowania odległości pomiędzy stanowiskami pracy wynoszącej co najmniej 1,5 metra, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii.
Ograniczenie dotyczące liczby pasażerów przewożonych transportem zbiorowym uległo kolejnej modyfikacji. Od 1 czerwca środkami transportu publicznego oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:
- liczba wszystkich miejsc siedzących albo
- 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
A zatem w transporcie pozamiejskim oraz przewozach turystycznych, gdzie wykorzystywany jest tabor bez miejsc stojących lub z ich niewielką ilością, ograniczenia w liczbie pasażerów zostały w praktyce zniesione. Nadal jednak w środkach komunikacji obowiązkowe jest zakrywanie przez pasażerów ust i nosa.
Od 30 maja zniesiony został obowiązek informowania właściwego wojewody, z 36-godzinnym wyprzedzeniem, o zamiarze wywozu lub zbycia za granicę środków ochrony osobistej obejmujących kombinezony typu TYVEK, maski typu FFP2/FFP3 oraz ochraniacze na obuwie.
Z kolei z dniem 6 czerwca przestaje obowiązywać zakaz prowadzenia działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej, tj. działalności łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp.
Kontrole na granicy przedłużone do 12 czerwca
Przedłużamy także kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.
Więcej szczegółów na ten temat na stronach MSWiA